Jaką funkcję w organizmie człowieka pełni jod?

Jod jest jednym z pierwiastków, który jest niezbędny człowiekowi. Dlaczego jest on tak ważny? Jakie ma właściwości? Kiedy konieczna jest jego dodatkowa suplementacja?

Jodyna

Jod jest pierwiastkiem chemicznym zaliczanym do fluorowców. Jest szeroko rozpowszechniony w naturze, między innymi występuje w powietrzu – szczególnie tym nadmorskim, w pokładach saletry, w produktach spożywczych.

Jakie są właściwości jodu?

Pierwiastek ten ma bardzo szerokie zastosowanie, także w organizmie człowieka, ponieważ jest on niezbędny do działania wielu narządów, a przez to całego ciała.

Jod przede wszystkim jest kluczowy dla działania tarczycy. To ważny gruczoł wydzielający hormony, który położony jest w przedniej części szyi. To właśnie w nim występuje największa ilość jodu w organizmie człowieka. Brak jodu w tarczycy przekłada się na problemy z wydzielaniem hormonów – tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony tarczycy są kluczowe dla regulacji funkcji organizmu. Są one odpowiedzialne między innymi za procesy metaboliczne, działanie układu nerwowego, mózgu, serca, nerek i mięśni.

Ponadto jod jest bardzo istotny dla kobiet w ciąży. Niedobory jodu mogą powodować pojawienie się problemów z płodem, między innymi nieodwracalnego uszkodzenia mózgu, zwiększonej śmiertelności. Również brak jodu wywołuje problemy z płodnością u kobiet.

Niedobór i nadmiar jodu – objawy

Zarówno niedobory, jak i nadmiar jodu są niebezpieczne dla organizmu człowieka. Właśnie dlatego duże znaczenie ma utrzymywanie jego odpowiedniego poziomu.

Niedobory jodu powodują przede wszystkim powstawanie niedoczynności tarczycy, czyli schorzenia, które objawia się niewystarczającą produkcją jej hormonów. Może dojść wtedy także do powiększenia gruczołu tarczowego oraz do powstania wola.

Nadmiar jodu może z kolei wywoływać nadczynność tarczycy, czyli wydziela ona wtedy zbyt duże ilości hormonów powodujące niekorzystne objawy. W skrajnych przypadkach może dojść do ostrego zatrucia jodem.

Jak zadbać o odpowiednią ilość jodu w organizmie?

U większości osób nie pojawia się problem nadmiaru albo niedoboru jodu. Właściwa dieta pozwala wtedy na zredukowanie tego ryzyka. Jod znajduje się między innymi w soli jodowanej, zawierają go ryby, skorupiaki, mięczaki, także mleko, sery i jajka.

Zdarza się jednak, że konieczne jest dodatkowe suplementowanie jodu. Jod jest oferowany w formie kapsułek i tabletek. W sprzedaży można znaleźć również preparaty w postaci płynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *