O introwertykach mówi się obecnie coraz częściej, jednak nie każdy dokładnie wie, co oznacza ten termin. Kim zatem są introwertycy? W jaki sposób można rozpoznać taką osobę? Jak określić, czy jest się introwertykiem?
Kim jest introwertyk?
Introwertykiem nazywa się osobę o określonej osobowości, która charakteryzuje się przede wszystkim spokojem, mniejszą potrzebą przebywania w towarzystwie, ale też zamknięciem w sobie, a czasami lękami.
Przeciwieństwie introwertyzmu jest ekstrawertyzm. Osoba, która ma taką osobowość, jest towarzyska, łatwo nawiązuje kontakty. Charakteryzują ją również otwartość, aktywność, przywódczość, żywość.
Powołano również specjalny dzień introwertyka, który odbywa się 2 stycznia.
Introwertyk definicja
Definicja introwertyzmu została stworzona przez znanego psychologa i psychiatrę Carla Gustava Junga.
Jung opracował cały schemat zawierający różne rodzaje cech określające introwertyków, ekstrawertyków oraz osoby neurotyczne. W tym celu bazował on na znanej już wcześniej teorii temperamentów opracowanej przez Kretschmera.
Introwertyk cechy
Introwertycy charakteryzują się określonymi cechami charakteru, które decydują również o ich predyspozycjach psychicznych, zawodowych czy skłonności do podejmowania określonych czynności.
Do najważniejszych cech określających introwertyków zaliczane są:
- apatia
- bierność
- lęk
- łagodność
- nietowarzyskość
- ostrożność
- pesymizm
- pojednawczość
- powaga
- powściągliwość
- refleksyjność
- solidność
- spokój
- sztywność
- wysoka kontrola
- zrównoważenie
Obecnie, aby przekonać się, czy ma się cechy introwertyka, można przeprowadzić w internecie test na introwertyka. Tego typu testy polegają na odpowiadaniu na pytania, na podstawie których następnie można uzyskać wynik. Testy tego typu dostępne są na różnych stronach internetowych i można skorzystać z nich również bezpłatnie.
Jaka praca dla introwertyka jest najlepsza?
Ze względu na swoje cechy charakteru introwertycy mogą często spotykać się z niezrozumieniem oraz mogą mieć trudności w codziennej interakcji z innymi osobami. Może mieć to również wpływ na to, jaka praca dla introwertyka jest najlepsza.
Introwertycy nie czują się zbyt dobrze w pracach, które wymagają od nich częstej interakcji z innymi osobami, między innymi w zawodach w sprzedaży, obsłudze klienta. W związku z tym wolą oni zawody, gdzie kontakt ten jest zminimalizowany, na przykład pracują w biurach, często również w home office.