Testowanie w kuchni to niesamowita zabawa. Aby nauczyć się gotować musimy testować, próbować, musimy ćwiczyć. Tylko wtedy nabędziemy odpowiedniego doświadczenia – a to jest potrzebne, by radzić sobie z przygotowywaniem dań, zwłaszcza tych skomplikowanych i trudnych w przygotowaniu. Testowanie w kuchni polega przede wszystkim na łączeniu smaków, na kombinacji, przyprawianiu, próbowaniu nowych nieznanych nam rzeczy.
Dzięki takiemu testowaniu poznajemy nowe smaki, wymyślamy nowe potrawy. Sami jesteśmy dla siebie kucharzami, ale i degustatorami tego, co przygotujemy. Niektóre przygotowane przez nas dania są naprawdę wyjątkowe i smaczne, inne niestety nie spełniają naszych oczekiwań. Jeżeli jednak nie będziemy obawiać się próbowania i testowania w kuchni z czasem dojdziemy do perfekcji a przyrządzane przez nas potrawy będą zachwycać wszystkich, którzy tylko będą mieli okazję ich spróbować. Kulinaria to czasami nasza wielka pasja – nie bójmy się jej pogłębiać. Dzięki niej odkryjemy nowe, wyjątkowe smaki.
Smakowanie, czyli inaczej mówiąc próbowanie jest podstawowym zadaniem w kuchni. Każdy, kto tylko przygotowuje jakąkolwiek potrawę, nawet tą najprostszą powinien ją spróbować. Dzięki temu będzie możliwość ocenienia smaku. Przecież nawet i najprostsze w przygotowaniu dania można najzwyczajniej w świecie zepsuć – i wcale nie jest to takie trudne. Wystarczy chociażby przesolić danie, by to nie dawało się do zjedzenia. A przecież jeżeli gotujemy chcemy, by potrawa była smaczna, by smakowała i nam i osobom, które będą ją jadły. Dlatego ważne jest by w kuchni zachować umiar.
Bezpieczniej jest wsypać zbyt małą ilość przypraw i później doprawić, dodać ich więcej, niż przesadzić ze zbyt wielka ich ilością – przypraw dodanych do potrawy nie da się przecież wyjąć, usunąć. Na czym polega więc smakowanie przygotowywanych dań? To nic innego, jak spróbowanie niewielkiej ich ilości – nawet jedna łyżeczka zupy wystarczy nam, by ocenić jej smak, by sprawdzić czy jest doprawiona w odpowiedni sposób. Dlatego też smakujmy w naszych kuchniach.